Pohledem Starorakušana z Čech

Čechie Vídni, Vídeň Čechii (1)

Publikováno 26.02.2011 v 14:15 v kategorii Rakousko-uherská vlastivěda, přečteno: 769x

Čechie Vídni, Vídeň Čechii (1)

Město, které ovlivnilo České země a jejich obyvatele nejvíce (z těch která leží mimo uzemí našeho dnešního státu). Město, kterému obyvatelé Čech, Moravy a Slezska dali mnohé. Češi a Moravané udržovali obchodní styky se zemí za Rakúsem (řekou Raabs) od pradávna, koneckonců zemská hranice mezi Moravou a Dolními Rakousy je snad nejméně chráněnou z dnešních státních hranic ČR: na sebe navazující pole, louky, případně lužní lesy.

Prvním společným státem Čechů a Rakušanů byla říše Přemysla Otakara II., její součástí byla i Vídeň. Právě v této době dochází ke stykům na jiné než hospodářské úrovni. Přicházejí čeští úředníci. Do vídeňštiny se dostávají první česká slova. Obyvatelé rakouských zemí osidlují na přání krále nově zakládaná města i souvislá česká a moravská území podél hranice. Naproti tomu na tehdejším předměstí Vídně je založen Ottakring. Již ve 13. století mohlo vzniknout česko-rakouské soustátí a to pod žezlem českého krále. Nebýt dějinné bitvy u Suchých Krut (známější jako na Moravském poli) roku 1278 a vítězství Rudolfa Habsburského. Ano, dějiny mohly být naopak. Na druhou stranu je evidentní, že spojení našich zemí bylo a je přirozeným a logickým geopolitickým řešením.

V průběhu středověku těžko sledujeme české stopy ve Vídni, lidé se ztrácí v anonymitě (neexistují příjmení, často chybí záznamy ). Výjimkou však jsou dva umělci působící na vídeňském dómu sv. Štěpána: Hans von Prachatitz (Hanuš z Prachatic) a Anton Pilgram (Pilgram=Pelhřimov). Hans von Prachatitz se narodil mezi lety 1435-1437 a byl pravděpodobně příbuzný se svým předchůdcem Peterem von Prachatitz. Byl stavitelem Svatoštěpánského dómu. Takto viděl dílo Hanuše z Prachatic libretista Smetanovy Libuše Josef Wenzig:

Prachatický mistr Hans a svatoštěpánský dóm ve Vídni

Ein Wald von Säulen, schlank wie deutsche Eichen,
Strebt himmelan, es wölben sich die Kronen
Zu hohen Hallen, Pflanzen aller Zonen
Umranken rings den Bau, den wunderreichen.

Die fromme Thierwelt zieht hinein, zum Zeichen,
Sie diene gern den Heil'gen, die rings thronen,
Indess, hinausgebannet, die Dämonen
Als Ungethüm' in hartem Dienste keuchen.

Wo sich der dunkle Säulenhain dem Lichte
Erschließet, schaut in glüh'ndem Farbenglanze
Entzückt das Auge himmlische Gesichte.

Sagt, ist 's ein Zaubergarten dieses Ganze?
Das Paradies ist 's; ward 's durch Schuld zu nichte,
So weiß die Andacht, wie sie neu es pflanze.

Jak štíhlé duby sloupoví se zvedá,
německý les se korunami klene
až k loubí lodě směle vytyčené,
krása, jež roste, div, který spát nedá.

Zvířata zbožná u pat světců kruhu
sloužit jim touží. Níž pak běsí tlupy,
zatraceny se svíjejí a úpí
výstrahou muk každému z dobrodruhů.

Kde se háj fiál světlu otevírá,
v přejasném třpytu, až se v plamen mění,
nebeské oko shůry vlídně zírá

a ten sad divů chystá k dovršení.
Byť lidských vin je překročena míra,
modlitba ví, že stavby konce není.

Zdroj:www.kohoutikriz.org

Anton Pilgram se narodil kolem roku 1460 na Moravě (spekuluje se o Pelhřimově nebo Brnu). Z počátku působil ve švábském prostoru. Mezi lety 1510-1511 je členem Svatojakubské huti v Brně. Mezi lety 1511-1515 vede Svatoštěpánskou huť ve Vídni. Nejznámějším dílem Pilgrama je portál brněnské radnice se zahnutou fiálou údajně poukazující na nespravedlivé jednání místních purkmistrů.

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • R-U 19.06.2011 v 00:36 Dovoluji si představit stránky Koruny České Brno- Český svět 1913 http://kcbrno.webnode.cz/cesky-svet/


 • aZTDQwtnSRI 30.09.2013 v 09:27 Vieira: Muito obrigada! Fico feliz de que vocea tenha gaotsdo, afinal, ne3o seredamos nada sem leitores. Juliana: Obrigada! Realmente espero que este projeto seja um marco (positivo e produtivo) na histf3ria da blogosfera tupiniquim. Lenon: Muiot obrigada. E pode ter certeza de que a equipe de feras este1 se esfore7ando ao me1ximo para que a prf3xima edie7e3o seja ainda melhor. SidCafeedna: Valeu, seu apoio e9 importante! Rick: Obrigada! Ewaldy: Obrigada, e ve1 arranjando tempo, pois a prf3xima edie7e3o vai estar ainda mais recheada. Evandro: Estou de volta, le1le1le1le1le1 Obrigada pelo apoio! Dario: Concordo. Como eu je1 disse, estamos trabalhando intensamente para que a prf3xima venha com todas as melhoras possedveis e necesse1rias. Obrigada pelo apoio e pela credtica construtiva! Highlander: Muito obrigada! O apoio que estamos recebendo (bem como as credticas) nos de3o muita motivae7e3o para continuar, e melhorar. Valeu!


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?