Pohledem Starorakušana z Čech

Jihotyrolské ne Itálii

Publikováno 21.02.2011 v 14:50 v kategorii Starorakušané, přečteno: 468x

Jihotyrolské ne Itálii

Krásná země uprostřed hor, vinice, středomořská flóra. Co těm jižním Tyrolákům může chybět? Schází jim vlast. Patetické slovo, samozřejmě. Původní obyvatelé Jižního Tyrolska jsou německojazyční Starorakušané, kteří se po roce 1918 bez jakéhokoliv výběru stali občany Itálie, která se zanedlouho stala Itálií fašistickou. Fašismus pro Starorakušany znamenal potlačování národní kultury a jazyka. Na znamení vítězství italského živlu se stavěly monumenty, které dodnes nebyly strženy. Za 2. sv.války bylo rozhodnuto, že Jihotyroláci ze své vlasti zmizí a osídlí Německem dobytá území. K tomu docházelo už během války, velká část z nich byla vystěhována do Čech a na Moravu, aby se po roce 1945 vrátila do Jižních Tyrol. Následovala léta národního odporu, která byla korunována roku 1972 autonomií. Počátek autonomie neznamenal konec problémů, italské obyvatelstvo země sem přišlo za „duceho“ a zůstává často jeho „odkazu“ věrno.

Jižní Tyrolsko není Itálie, jak často čteme na transparentech. Proto není divu, že se zemský hejtman Luis Durnwalder odmítl zúčastnit oslav stopadesátého výročí sjednocení Itálie. Jihotyroláci se totiž i po více než devadesáti letech cítí spjati se svými severními sousedy a tvrdí Tirol isch lei oans-Je jedno Tyrolsko.

http://www.youtube.com/watch?v=mwy4s24tZio&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=G8tVvIpIkKM&feature=related

 

Komentáře

Celkem 1 komentář

 • di2T3rjd 30.09.2013 v 11:11 napsal:Dobrfd den,V kroužku keramiky ve středu od 14.00 hod. jsou ještě volne1 metsda, začedne1me 6.10. Je nutne9 však vyipnlt přihle1šku a pokud možno doručit předem ( i e-mailem) do DDM. V předpadě, že to nestihnete, přineste přihle1šku na prvned schůzku. Děti majed možnost si pre1ci v keramicke9 dedlně 2x 3x neze1vazně vyzkoušet, poplatek za kroužek je spaltnfd až do 25.10.2010.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?