Pohledem Starorakušana z Čech

Nejrakouštější město ČR

Publikováno 23.02.2011 v 10:15 v kategorii Na okraj, přečteno: 500x

Nejrakouštější město ČR

Malá anketa pro čtenáře tohoto blogu. Které místo v ČR považujete za „nejrakouštější“?

Podle mě jednoznačně leží na Moravě, kde přece jenom byla provázanost s Rakouskem užší.

Předem vyřazuji (nota bene slezskou) Opavu, blamoval jsem se když jsem v dojmu ze starého průvodce sliboval skupince německých turistů město kaváren a skončili jsme v jakémsi nonstopu, neboť kavárny byly-li, zavíraly o desáté večerní. Tedy Opavu neberu. A to můžou mít na nádraží stokrát milník s kilometráží od Vídně. Pardon, Slezsko, slyšel jsem že Těšín je malá Vídeň, nebyl jsem zatím, nedovedu posoudit. Pro mě tedy připadají v úvahu města čtyři, všechna moravská.

1) Olomouc-město s nejslavnější rakouskou historií. Korunovační město (byť nucené) císaře Františka Josefa I., garnizonní město maršála Radeckého, město Mahlera (i když nenáviděné) a Leo Falla a trochu i Mozarta (přestože promaroděné), město knížat arcibiskupů, občas arcibiskupů-arcivévodů. Navíc vila Primavesi, s někdejším interiérem ve stylu Wiener Werkstätte.

2) Brno-všude se mluví o „červeno-bílo-červených stopách“ v Brně. Já říkám, Brno bylo a je černo-žluté a nejsou to stopy, nýbrž sloupy, které nesou samu statiku města. Adalbert Stifter nazýval Brno už v polovině 19. století předměstím Vídně a měl pravdu. Architektura Ringstraße, jako předkrm, řekněme Frittatensupperl před Vídní ideální. Potom kulturní historie: opět Mozart (tentokrát koncertující), Leo Slezak v angažmá, Robert Musil na technice studující, Ernst Mach nad taji matematiky spekulující, Erich Wolfgang Korngold za velkou louží komponující a na Starém Brně kříží Johann Gregor Mendel hrách.

3) Kroměříž-je zde Česko-rakouská společnost. Což není rakouský institut, nebo knihovna zřízená zvenčí, ale podle všeho sdružení lidí milujících Rakousko, kteří se sami stmelili pro dobrou věc. Navíc je to město říšského sněmu a mimochodem takový Den Haag Moravy-sídelní město olomouckých arcibiskupů . Poblíž se narodila Marie von Ebner-Eschenbach, velká rakouská spisovatelka,

4) Mikulov-prostě působí velmi rakousky, upravené městečko, které vypadá jakoby patřilo jižněji než na dolnorakousko-moravskou hranici.

Jaké jsou tedy vaše tipy?

Komentáře

Celkem 6 komentářů

 • Martin Konvička 26.02.2011 v 15:57 Z osobních důvodů bych se přihlásil k Olomouci. Ale každopádně je to těžké - ať už bych vybral jedno město nebo druhé, ukřivdil bych ostatní.
  Proto spíš doplním k zmiňované Olomouci ještě pár jmen:
  Edgar Georg Ulmer: olomoucký rodák, jenž se prosadil za velkou louží v Hollywoodu. Známý jako režisér filmů noir, hororů, ale také jidiš filmů. Zvaný též Král béčkových filmů.
  Johann Gregor Mendel - krásné propojení Brna i Olomouce. Student olomoucké univerzity mezi léty 1840 a 1843.
  Franz Spunda - další ze slavných olomouckých rodáků. Pokračovatel meyrinkovské okultní tradice v literatuře.
  Na závěr bych uvedl ještě Albrechta z Valdštejna, jenž byl spojen s opět s olomouckou univerzitou, ale také samozřejmě se zdejší vojenskou posádkou.
  K vile Primavesi pak ještě jedno jméno - Gustav Klimt. Další, nijak méně významné, už pouze telegraficky zmíním : Peter Härtling, rodina Engelmannů, Jakub Kresa a další.
  Ale vybrat nejrakouštější město v části tehdejší habsburské monarchii je podobné jako vybírat nejčeštější město v České republice - právě ta rozlišnost, svéráznost, jedinečnost, ale přesto všechno sounáležitost. Všechna města, všechny země tvořily jakousi mozaiku. Každý dílek může existovat sám o sobě ale jenom dohromady vytvoří něco většího.
  Napadá mě trochu ahistoricky heslo: In Vielfallt geeint:)


 • austrobohemia.infoblog.cz 26.02.2011 v 19:41 Moc děkuji za krásný komentář!


 • zdeny 30.07.2011 v 17:49 Já zase si myslím, že je to Brno. Nazývali ho předměstím Vídně. Šlechta zde měla paláce, na sezonu však hurá do Vídně. Spousta lidí ze širokého okolí spěchala za zaměstnáním do metropole. - Dovoluji si upozornit na web:
  http://sdruzenimonarchistubrno.webnode.com/


 • Sternberg 01.02.2012 v 01:28 Olomouc :)


 • petr 03.07.2012 v 20:58 A co Znojmo?


 • fPXTnglvqUm 30.09.2013 v 10:27 Zu: bohužel v Brně jsem byla jen jednou (ostuda!) a to někdy před 5 lety :)Bee1ta: ty jsi miolin pusinek :)Joll: děkuji:)Ef: jsem re1da, že nejsem v tom sama!Martina : Tak to mě těšed, i když do ned me1m velmi daleko :DLinda: Ja vedm, take9 me1m v ple1nu si je zase nechat narůst :) A jsou šedlene9! no ve1žně!


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?