Pohledem Starorakušana z Čech

Před 125 lety se narodil Oskar Kokoschka (1.3.1886)

Publikováno 01.03.2011 v 11:13 v kategorii Anno dazumal, přečteno: 647x

Před 125 lety se narodil Oskar Kokoschka (1.3.1886)

 

Pocházel z rodu pražských zlatníků, zručnost a um se odrážely i v jeho díle. Tento velký rakouský expresionista se narodil 1. března 1886 v dolnorakouském Pöchlarnu. V roce 1887 se Kokoschkovi stěhují do hlavního a rezidenčního města Vídně. Oskar Kokoschka zde později navštěvuje c.k. reálku-Währing a tvoří první akvarely. Mezi lety 1905-1909 studuje Oskar Kokoschka uměleckoprůmyslovou školu, kde je jedním z jeho učitelů Gustav Klimt (mimochodem jeho rod pochází z Litoměřicka).

Kokoschka je přes všude ho obklopující secesi již plným expresionistou (obdivuje Van Gogha a brněnského rodáka Adolfa Loose). Roku 1910 Kokoschka přesidluje do Berlína, kde spolupracuje s časopisem Der Sturm a dočká se první veřejné výstavy. Po roce se vrací do Vídně a vystavuje dvacet pět svých děl u spolku Hagebund.

V roce 1911 se Kokoschka seznámil s femme fatale Almou Mahlerovou (vdovou po Gustavu Mahlerovi a pozdější manželkou Franze Werfela). Otčím Almy Mahlerové byl Kokoschkovým mecenášem. Jednou z objednávek zadaných Kokoschkovi byl portrét jeho nevlastní dcery. Alma Kokoschku ihned uchvátila. Dva dny po prvním setkání jí píše milostný dopis. Vztah který se vyvinul byl však naplněn bolestí, Kokoschka nesmírně žárlil a to i na zvěčnělého Mahlera. Vztah Kokoschky a Mahlerové končí roku 1914, kdy se těhotná Alma rozhoduje bez Kokoschkova souhlasu pro interrupci. Kokoschka odchází jako dobrovolník na frontu.

Kokoschka byl zraněn v Haliči a později na Ukrajině. Dále působil na Isonzské frontě jako vojenský malíř. V roce 1917 odchází z armády a přesidluje do Drážďan, kde do roku 1931 působí na akademii.Po odchodu z akademie Kokoschka cestuje po Evropě, Maghrebu a Blízkém Východě. Potom pendluje mezi Vídní a Paříží, pořádá výstavy.

Zásadním je pro Kokoschku, tak jako pro miliony jiných, nástup Hitlera k moci v roce 1933. Pro nacionální socialismus byl Kokoschkův expresionismus naprosto nepřijatelný a dalo by se říci, že byl Oskar Kokoschka Hitlerovým uměleckým nepřítelem číslo jedna. V roce 1934 Kokoschka přesidluje do Prahy, kde se setkává se svojí pozdější manželkou Oldou Palkovskou. V roce 1937 je v Praze založen umělecký Spolek Oskara Kokoschky, který si kladl za úkol prezentovat díla německých emigrantů a bojovat tak proti nacistickému smyslu pro umění.

V roce 1938 Kokoschka odchází do britského exilu. Připojuje se ke skupině Young Austria, jejíž aktivním členem se stává. Je zvolen předsedou uměleckého sdružení Freier Deutscher Kulturbund. V roce 1941 se žení s Češkou Oldou Palkovskou. Kokoschka roku 1946 získává britské občanství, rakouské přijímá až v roce 1975.

Roku 1953 Kokoschka v Salcburku zakládá „Školu vidění“ a za místo pobytu volí Švýcarsko. Účastní se soutěže na vytvoření portrétu Konrada Adenauera, ve které zvítězí. Oskar Kokoschka se dožil požehnaných devadesáti čtyř let. Zemřel ve švýcarském Montreaux 22. února 1980.

http://www.youtube.com/watch?v=aHYfjYhp9i0

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?