Pohledem Starorakušana z Čech

Rakouský sklon k sebekritice a Karl Kraus

Publikováno 23.02.2011 v 18:37 v kategorii Starorakušané, přečteno: 598x

Rakouský sklon k sebekritice a Karl Kraus

Rakušané, lépe řečeno jejich určitá část má hluboký sklon ke kritice vlastního národa a společenské vrstvy. Z naší současnosti známe Elfriede Jelinek, Thomase Bernharda a Felixe Mitterera, kteří se svými hrami nejen nezapomenutelně zapisují/zapisovali do pokladnice světového dramatu, ale zároveň vyvolávaly ohromné skandály. Je známé, že Thomas Bernard dokonce zakázal uvádět v Rakousku své hry. Domnívám se, že všechno začalo minimálně u Johanna Nepomuka Nestroye a jeho taškařic na účet rakouského měšťanstva.

Můžeme být hrdi, že i jeden Rakušan z Čech-Karl Kraus patřil do této Rakousko milující a přitom kritizující skupiny. Narodil se ve východočeském Jičíně v roce 1874. S rodiči se však záhy stěhuje do Vídně (tak tomu bylo u velké části vynikajících osobností z Čech, Moravy a Rakouského Slezska). Studoval práva (nedokončil) a působil v různých novinách a časopisech v Rakousku i v německojazyčném zahraničí. Jeho dvě nejvýznamnější díla jsou kritický časopis Die Fackel (Pochodeň), který vytvářel naprosto sám a neuviditelná divadelní hra Poslední dnové lidstva (Die letzten Tage der Menschheit), ve kterých tepe militarismus, maloměšťáckou hloupost a trapnost tehdejší propagandy. Poslední dnové lidstva, jsou spíš poslední dny lidství, pak začíná bestialita první světové války. Kraus uchopuje téma odlišně, než Hašek, jde až na dřeň problému, což může být dost bolestivé i pro dnešní rakouské čtenáře.

http://gutenberg.spiegel.de/archiv/kraus/letzttag/letzttag.xml

Poslední dnové lidstva v projektu Guttenberg

http://www.youtube.com/watch?v=2VOdOmBtUe4&playnext=1&list=PL2EAB60312AA2DF77

Poslední dnové lidstva kongeniálně interpretovány Helmutem Qualtingerem

http://corpus1.aac.ac.at/fackel/

Krausova Fackel online

Komentáře

Celkem 1 komentář

 • uwhamAHGD1gp 30.09.2013 v 08:03 that the agents who were tsaked with finding material evidence never saw the tie or even heard anybody talk about it. So, did one of the FBI steal the tie and not tell anyone?That is possible since it was common practice in that era for detectives to withhold a tell from the crime scene, and even withhold the information from fellow officers.This allowed detectives to ferret-out wannabes who later confess to the crime. Remember, a reported 922 people have confessed to being DB Cooper, and it seems that high profile crimes attract a great number of confessions. What has happened in the DB Cooper case is not that unusual, apparently.So, was the tie withheld as a “tell?” Maybe. Or was it a plant? Maybe.There is evidence to suggest the latter, too. Calame also writes that other FBI agents he interviewed who were at the evidence retrieval in Reno, Nevada do not remember exactly what they did that evening, and according to Calame they spoke with him as if they were under the influence of a post-hypnotic suggestion. When I read that, I began to suspect that MKULTRA mind-control influences may have a role in the DB Cooper case, and may point to a compromised investigation that would explain why he haven't had a conclusion in this 40 year-old case.Also remember, no one has found anything from the crime, other than the packet of $5,800 found by the kid almost ten years later. Where are the two parachutes that left the plane? The bomb, briefcase, bank bag and 9,000-plus twenty dollar bills? Or DB Cooper’s body? A lot is missing, and that is a huge piece of evidence.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?