Pohledem Starorakušana z Čech

Wachau, kolébka Rakouska

Publikováno 01.03.2011 v 14:10 v kategorii Rakousko-uherská vlastivěda, přečteno: 711x

Wachau, kolébka Rakouska

Wachau je věrna svému názvu-strážná niva; hradů a klášterů je na tomto úseku Dunaje mezi Kremží a Melkem mnoho, i to bylo důvodem pro zapsání této kulturní krajiny na seznam UNESCO. Hlavními zdroji obživy Wachauských je cestovní ruch i pěstování vína a meruněk. Wachauská meruňka (Wachauer Marille) je dokonce evropská registrovaná značka původu.

Zastavíme se na čtyřech nejznámějších místech regionu.

Začneme v nejzápadnějším a tudíž od Vídně nejvzdálenějším Melkem. Místo Melk je poprvé zmiňováno v roce 831 jako Medilica. S místem tohoto jména se setkáváme rovněž v Písni o Nibelunzích.Melk se za vlády Leopolda I. stává zeměpanskou rezidencí. Koncem 11. století se hrad stává benediktinským klášterem. V 15. století za tzv. Melcké reformy je klášter centrem vzdělání nadregionálního významu. Druhá významná fáze kláštera přichází v období baroka, kdy je areál zbarokizován Jakobem Prandtauerem.

Dalším zastavením budiž pověstmi opředená zřícenina hradu Aggstein. Hrad patřil mimo jiné rodu Kuenringů. Po jejich vymření hrad pustl, až se ho zmocnil loupeživý rytíř zvaný Schreckenwald, který přepadával lodě plující po Dunaji. Zřícenina je nejnavštěvovanější památkou Dolních Rakous.

Třetím místem je městečko s nejkrásnějším panoramatem na rakouském Dunaji. Dalo by se říci, že to co je spojení Vyšehrad-Vltava pro Čechy, to je Dürnstein-Dunaj pro Rakousy. Však toho bylo využito i v Marischkově „Sissi“, kdy je budoucí císařovna vítána občany své říše před kulisou mohutného hradu Dürnstein a barokní kostelní věže zvané „Ukazovák boží“. Malé vinařské městečko Dürnstein se opravdu vyplatí navštívit v době vinobraní, neboť snad každý majitel domu stále vlastní vinice a nabízí své produkty přímo ve křivolakých středověkých uličkách. Ještě jedna zajímavost na Dürnsteinu byl vězněn Richard Lví Srdce, za výkupné od Angličanů bylo potom založeno Vídeňské Nové Město.

Poslední z našich zastávek je Kremže. Město které dalo jméno hořčici, ale je zároveň místem mnoha památek. Mimochodem je partnerským městem moravské Kroměříže, jistě německý název Kremsier, ale i význam obou historických sídel vedl k této volbě partnera. Z Kremže pochází nejstarší dochovaná památka Rakouska, venuše Fanny vom Galgenberg (tedy jakási Fanka z Šibeničního vrchu). Chloubou Kremže je především tzv. Gozzoburg, raně gotický městský palác; Steinská brána se zachovaným heslem císaře Fridricha III.: A.E.I.O.U.-Austria Erit In Orbe Ultima (Rakousko bude poslední /existující zemí/ světa) a Piaristický kostel nazývaný malý Sv. Štěpán.

http://www.youtube.com/watch?v=X4sD6IjgH4k

http://www.stiftmelk.at/

http://www.ruineaggstein.at/

http://www.duernstein.at/

http://www.krems.gv.at/system/web/sonderseite.aspx?menuonr=218844524&detailonr=218844524

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?